"Суспільство може спалахнути у будь-яку секунду, і ніхто не зможе сказати, коли і де», – Анатолій Гриценко.

Точка зору

За кількістю мільярдерів найбідніша у Європі Україна обігнала навіть Польщу

В Україні співвідношення статків найбагатших і найбідніших становить 40:1. Це означає, що суспільство може спалахнути у будь-яку секунду, і ніхто не зможе сказати, коли і де...

Вісім українських громадян потрапили до цьогорічного рейтингу мільярдерів від американського журналу «Forbes». Найбагатшим українцем, який посів 39 місце в рейтингу, став бізнесмен і народний депутат регіонал Ринат Ахметов. Його активи експерти оцінили у $16 млрд. Причому, за оцінками «Forbes», за останній рік статки Ріната Ахметова потроїлися.

Статки Рината Ахметова, за оцінками «Forbes», за минулий рік збільшилися з $5,2 млрд. до $16 млрд. Значно відстає від нього другий за статками українець – бізнесмен Віктор Пінчук, активи якого оцінюються у $3,3 млрд. Капітал співвласників групи «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова сумарно оцінюється в $2,5 млрд. Керівник групи «Фінанси й Кредит» Костянтин Жеваго має на сто мільйонів менше – $ 2,4 млрд.

Аграрії стають мультимільйонерами

За оцінками «Forbes», минулий рік для український мільярдерів був вдалий, бо їхні статки помножилися. Експерти пояснюють це зростанням виробництва, а відтак і зростанням ціни виробничих потужностей. Керівник аналітичного відділу інвестиційної кампанії «Dragon Capital» Андрій Безп'ятов вважає, що минулого року «Forbes» просто недооцінив активи українських мільярдерів.

«Тому зараз для мене великого сюрпризу не було – навпаки, українські активи нарешті оцінені більш-менш справедливо», – зазначає експерт.

Крім того, у рейтингу доларових мільярдерів з'явилося троє українців-новачків. Це власник компанії «Миронівський хлібопродукт» Юрій Косюк, співвласник холдингу «Кернел груп» Андрій Веревський та голова агрохолдингу «Авангард» Олег Бахматюк. Їхній бізнес пов'язаний з продуктами харчування. Андрій Безп'ятов зауважує, що минулого року ці компанії вийшли на закордонні біржі, а тому легко було оцінити їхню капіталізацію і частку власників.

Також до списку мільярдерів потрапив росіянин Вадим Новинський, основні бізнес-активи якого зосереджені в Україні.

Прірва між бідними і багатими зростає

Загалом до цьогорічного рейтингу журналу «Forbes» увійшли 1210 осіб, загальна вартість активів яких становить $4,5 трлн.

За кількістю мільярдерів Україна обігнала своїх західних сусідів, наприклад, Польщу, де за цьогорічним рейтингом «Forbes» чотири мільярдери. Та водночас, на відміну від Польщі, Україна є однією з найбідніших європейських країн. Причому, прірва між багатими та бідними, на думку голови парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Анатолія Гриценка, становить одну з основних загроз національній безпеці.

«Фахівці вважають, що співвідношення статків найбагатших 10 % населення і – найбідніших не повинно перевищувати 5:1. Якщо різниця більше 10:1 – таке суспільство вважається вибухонебезпечним. Точної оцінки статків найбагатших українців зробити не можна через тіньову економіку та офшори. Однак, за оцінками експертів, в Україні співвідношення статків найбагатших і найбідніших становить 40:1. Це означає, що суспільство може спалахнути у будь-яку секунду, і ніхто не зможе сказати, коли і де», – зазначає Анатолій Гриценко.

Чинний президент, його попередник, а також прем'єр-міністри декларували і декларують боротьбу з бідністю серед своїх пріоритетів.

Дмитро Шурхало

Джерело: http://www.radiosvoboda.org/articleprintview/2334239.html