Росія хоче зірвати угоду Києва з ЄС про зону вільної торгівлі.

Європейський вісник

 

Дилема для Януковича: європейські стандарти чи дешевий газ для олігархів (європейська преса)

Росія відчайдушно хоче втягнути Україну у своє коло і зірвати угоду Києва з ЄС про зону вільної торгівлі. «Україна ж, як завжди, розкачується в дві сторони і намагається «доїти двох корів»...

Провідні європейські видання інформують, що «Москва намагається притягнути до себе Україну дешевим газом» і попереджають про наміри Росії через комбінацію з так званою «газовою картою» утримати Україну у своєму колі. А деякі газети висловлюють сумніви щодо готовності українських стадіонів до проведення футбольної першості Європи – Євро-2012.

Впливова лондонська «Файненшел Таймз» попереджає, що в четвер Москва вдалася до спроби перервати діалог між Україною і Євросоюзом з питання створення зони вільної торгівлі, заманюючи безумовним козирем – скидкою ціни на російський газ у 8 мільярдів доларів щорічно при умові приєднання України до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану. Це відбувається у час «дуже важливого», як кажуть у Брюсселі, раунду переговорів ЄС із Києвом з приводу організації зони вільної торгівлі та наближення України до членства в ЄС. Лідери Євросоюзу хотіли б успішно домовитися з Україною щодо згаданої торгівлі та асоціації її з ЄС до кінця 2011 року. А тут якраз пропозиція, озвучена заступником глави російського «Газпрому» Валерія Голубєва щодо «урізання» вартості російського газу для України на 8 мільярдів щорічно при умові вступу України до Митного союзу під егідою Росії. Це озвучено напередодні візиту 12 квітня до Києва російського прем'єра Володимира Путіна і підкреслює намагання Кремля утримати Київ у зоні російського впливу. Експерти на Заході кажуть, що цим Росія відчайдушно хоче втягнути Україну у своє коло і зірвати угоду Києва з ЄС про зону вільної торгівлі. «Україна ж, як завжди, розкачується в дві сторони і намагається «доїти двох корів», – наголошує головний аналітик ринків, що розвиваються, в Королівському банку Шотландії Тімоті Еш. Зрозуміло, як зауважує Еш, у випадку прийняття даної пропозиції Москви Україна відразу ж виграла б, бо втягування її у європейський ринок – це важкий шлях, і на перших порах просто збитковий. Еш також звернув тут увагу, що пропозиція Росії несе Україні економію на кожній тисячі кубометрів газу до 200 доларів. Але самі українські офіційні чинники кажуть, що «в довготривалій перспективі створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом в'явиться взаємовигідною». «Файненшел Таймз» також наголошує, що «хворобливо слабка економіка України і швидко старіюча промисловість відчайдушно потребують серйозних інвестицій, здатних забезпечити модернізацію».

 

Ще одне європейське видання – Euractiv.com – також попереджає, що «Росія розігрує газову карту з метою втримати Україну у своєму колі». Разом з тим, видання цитує виступ Президента України у Верховній Раді України у четвер, де він не виключив входження держави у Митний союз лише після укладення договору про зону вільної торгівлі з Євросоюзом і за спеціальною угодою по формулі 3+1... Хоча Янукович нічого не пояснив з приводу цієї формули. У зверненні до парламентарів у четвер Віктор Янукович висловив сподівання, що країна підпише угоду про зону вільної торгівлі з ЄС до кінця цього року. Він також заявив, що Україна пропонує на переговорах з Європейською комісією компроміси, щоб згладити різницю у підходах. Euractiv.com наголошує, що пропозиція Росії щодо щорічної знижки для України на блакитне паливо з російських родовищ відразу ж на 8 мільярдів доларів дуже суттєва, бо до кінця 2011 року ціна на російський газ підскочить для Києва з понад 260 доларів за тисячу кубів на початку року до майже 350 доларів.

Чеська «Днес» сумнівається у здатності України вчасно і якісно підготувати свої стадіони в Києві і Львові до Євро-2012. Газета стверджує, що просування будівництва стадіонів повільне і це викликає занепокоєння в УЄФА. Газета ілюструє свої сумніви з приводу фото будови стадіону в Києві, зауважуючи, що «вигляд будівництва навіть здалеку не переконує, що за 14 місяців, які залишилися до Євро-2012, цей стадіон зможе приймати фінал першості Європи». Газета також цитує своїх кореспондентів, котрі на власні очі переконалися, як багато недоліків видно нині у будівництві, особливо це стосується безпеки стадіону у Києві. Чеське видання вважає, що головна проблема для занепокоєння тут у тому, що влада у Києві покладалася на 80 відсотків приватних грошей, а надійшло на сьогодні лише 14 відсотків із них. «Днес» також інформує, що загальні витрати України на Євро-2012 можуть сягнути від 40 до 60 мільярдів доларів.

Джерело: http://www.radiosvoboda.org/content/article/3551385.html