революція середнього класу буде!

Михайло Труфан:

Демократія «по – данєцьки» таки призведе до революції. Маю надію – мирної.»

З розгону владою вночі, без попередження, наметового містечка на Майдані Незалежності у Києві, де відбувалася мирна протестна акції підприємців, в Україні починається новий етап політичного протистояння. Мовою політології – перша фаза активності мас та ілюзорних надій завершилась. На цій стадії розвитку революційної ситуації розвінчуються міфи про всенародність вищого керівництва держави, правильність «партійного курсу» та ефективність державного управління владної команди. Частина населення, яка не брала участь у першій хвилі протестів починає розуміти, що скоро дійде черга і до неї, тому починає прихильно ставитись і співчувати новим опозиціонерам. Частина населення, яка на виборах підтримувала таку владу, починає в ній розчаровуватись. Але найголовніше те, що соціальні чи економічні вимоги протестувальників перестають бути актуальними. Починається пошук політичних вимог. Все це виливається у падіння рейтингів можновладців і правлячої партії (блоку партій), а також суттєво звужує соціальну і електоральну підтримку чинної влади. Як правило, у цей час нові активісти-опозиціонери починають у суспільній свідомості формуватися як нові лідери. Я назваю це консолідацією середнього класу.

З іншого боку, характер дій влади змінюється. Нововиявлених опозиціонерів починають «опрацьовувати»: повязувати з попередньою владою, купувати, залякувати або просто фізично чи морально знищувати. Крім того, влада різко звужує демократичні свободи, особливо посилюється тиск на свободу слова та мирних зборів. В адміністративному чи судовому порядку забороняються активні дії громадян, а правоохоронні органи отримують політичні замовлення для захисту влади. Зростає цензура в підконтрольних засобах масової інформації, яких зобов’язують через «темники» все більше і більше показувати «позитивність» влади. Владна вертикаль реформується (скорочується), починаються кадрові ротації; режим поспіхом замінює «лояльних» до себе чиновників на «чистокровних».

 

Змінюється і відношення олігархів до влади. Одні, які одразу перейшли на її бік, починають від неї сторонитися, інші - удавано підтримують її дії, але наполегливо шукають «вихід» на нову опозицію. Решта переводить капітали і ресурси в «тінь», або за кордон. В самій владі починаються процеси переведення «стрелок» і внутрішні таємні змови. Це можна назвати економічним терміном – рецесія влади.

 

 

В Україні завершилась перша висхідна соціальна хвиля. Тепер прийшов час на низхідну. Спробую її охарактеризувати. Насамперед, вважаю, що протести будуть притухати, тому ззовні буде виглядати, що влада сильніша. Радикальні політичні протести будуть невизначальними і локальними, тому, що новопризначені чиновники будуть ще активніше «закручувати гайки», бажаючи більше вислужитись перед владою та отримати свої бариші. Старі опозиціонери (колишня влада) будуть намагатись показати суспільству, що це вони стоять на чолі протесту, чим зв’язуватимуть соціальну активність, фактично граючи на руку владі. Справжні нові опозиціонери переживатимуть не кращі часи, особливо ті, які на хвилі першого протесту «знаково засвітилися»…

Стадія стиснення соціальної пружини залежить від жорсткості конкретного соціуму. Наш соціуму надто мякий, податливий. Даються взнаки століття окупації та нищівні голодомори. Але найбільше розчарування - з одного боку, і здатність до мирного всеохоплюючого опору – з іншого, дав нам урок Помаранчевої революції.  Ми не хочемо в черговий раз стати «лохами», але і не зможемо бути вже рабами. Причому і західні бандерівці і східні москалі. Виявляється, «розвод лохів» об’єднює! Цей тезис можна поставити в основу успіху майбутньої революції. Головне, щоб «данєцким пацанам» стало розуму не стріляти. Бо не уникнути тоді бунту і крові. Вони ж також громадяни України. Просто вони повинні зрозуміли, що ця революція - не війна одних олігархів проти інших, ця революція - революція середнього класу – справжніх власників і патріотів, які накінець хочуть нормальної цивілізованої держави.