Нові уряди Чехії і Словаччини – найскромніші в їхній історії

 

Уряди Чехії і Словаччини –  приклад європейської демократії

Президент Чехії Вацлав Клаус і прем'єр-міністр Петро Нечас (праворуч) в Празькому Граді, 13 липня 2010 року

Прага – У Чехії і Словаччині сьогодні розпочали роботу нові уряди, водночас парламенти обох країнах більшістю голосів схвалили програми роботи на наступний період. Та на що найбільше звертають увагу не тільки аналітики, але передусім пересічні громадяни, – це як зменшився склад найвищого виконавчого органу країн і наскільки особисто скромнішими в щоденному житті є найвищі чеські й словацькі урядовці.

Новий проправий уряд Словаччини нині складається із 13 міністерств, у Чехії – із 14 міністерств, в обох країнах нинішні уряди є найменшими за всю історію.

 

У чеського прем’єра Петра Нечаса тільки двоє заступників, які водночас очолюють міністерства, в порівнянні з попередніми урядами нинішній склад кабінету міністрів Чехії скоротився на 7 міністерств, а у Словаччині – на 6.

Прем’єр Чехії відмовився від охорони, вілли і дорогого авта

За скороченням стоїть гостра потреба заощаджувати, продиктована економічною кризою, що позначилась на бюджеті Чехії. Державний борг країни складає в перерахунку 8 мільярдів доларів США. Отже, давайте заощаджувати, закликав новий прем’єр Петр Нечас і розпочав із себе. Він відмовився від державної вілли і далі живе в багатоквартирному будинку в Празі, намагається їздити на роботу міським транспортом. А до авта, при чому він пересів із дорогих закордонних на рідну «Шкоду», вдається тільки тоді, коли його чекають візити чи довші переїзди.

Прем’єр і його родина, зрештою, як і більшість міністрів нового чеського і словацького урядів, також відмовились від охорони. Наприклад, нового чеського міністра закордонних справ Карела Шварценберґа нещодавно здивовані словаки могли побачити на вулицях у центрі Братислави разом із новим головою дипломатичного відомства Словаччини Мікулашом Дзуріндою, до якого Шварценберґ приїхав із візитом.

Зрештою, пражани чи жителі Братислави навіть не помічають, коли і як пересуваються їхні президенти, прем’єри чи міністри, такого, як перекриті надовго вулиці тут не знають.

Міністрам та іншим державним службовцям – нижчі зарплати

Другий крок, який ухвалив новий уряд Чехії, – це скорочення зарплат державним службовцям на 5 відсотків. Таким чином зменшиться зарплата всієї урядової піраміди – від прем’єра, міністрів і голів обласних адміністрацій до районних керівників. Тільки учителі, яким у Чехії присвоєний статус державного службовця, отримали привілей – освіта понад усе. Ці кроки продиктовані не тільки кризою, а й моральними засадами насамперед, вважає чеський аналітик Петра Шустрова.

«Думаю, що моральний бік справи не можна оминути, хоча і криза тут відіграє велику роль, – каже вона. – Гадаю, що криза позначилась на тому, що і майбутні політики, і загалом усі мають усвідомити, що ми часто живемо понад можливостями. Важливо також і те, що уряди як у Чехії, так і у Словаччині хочуть відрізнятись від попередніх, хочуть стати урядами моральними. На мою думку, це дуже позитивне явище. Саме по цьому рівню в майбутньому будуть громадяни оцінювати подальші уряди, і їм буде тяжко повернути собі колишні пільги назад».

Вперше уряди Чехії й Словаччини без комуністів і пролівих

Івета Радічова, прем'єр-міністр Словаччини, приймає присягу, Братислава, 8 липня 2010 року

 

Новизна також у тому, що до складів як чеського, так і словацького урядів не входять комуністи чи члени інших пролівих політичних партій.

На думку аналітика братиславського щоденника «Sme» Івана Штуляйтера, важливо і те, що вперше до складу нових урядів обох країн увійшли члени зовсім нових політичних партій, близько пов’язаних із громадськими рухами та ініціативами.

«Це новий феномен на політичній сцені, ці люди можуть здаватись аматорами в політиці, та своєю активністю й громадянською позицією вони зуміли дістатись до парламенту і уряду. Ïхня програма в очах співгромадян має вагу і тому є сподіванняння, що вона буде втілена у законах», – зауважує аналітик.

Уперше в історії Словаччини уряд очолила жінка – соціолог Івета Радічова. А в Чехії наймолодший за всю історії країни прем’єр – 45-літній фізик Петр Нечас.

Пресслужба ЄПУ