Обговорення проекту Податкового кодексу.

 

Чергове окозамилювання чи гра в демократію по-азаровськи?

3-го серпня в «Урядовому кур'єрі» (№ 141 (4292) від 3 серпня 2010 року) опублікували "відкоректований" проект Податкового кодексу України.

Як повідомили у прес-службі ДПА України, з 3 по 20 серпня в регіонах України мають відбутися "круглі" столи з обговорення проекту Податкового кодексу.

Громадські обговорення в регіонах призначені за наступним графіком: 6 серпня – м. Харків, Харківська, Полтавська, Сумська та Кіровоградська області, 10 серпня – м. Київ, Київська, Чернігівська, Житомирська, Черкаська, Вінницька та Одеська області. 12 серпня – м. Львів, Львівська, Волинська, Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька, Тернопільська, Хмельницька та Рівненська області. 17 серпня відбудеться обговорення проекту документа в м. Донецьк, Донецькій, Запорізькій, Луганській і Дніпропетровській областях. "Круглі" столи повинні бути завершені до 20 серпня у м. Сімферополь, АР Крим, Миколаївській, Херсонській областях та м. Севастополь...

Нещодавно Президент України Віктор Янукович заявив, що проект Податкового кодексу буде допрацьований невдовзі, назвавши величезним недоліком те, що незалежна Україна не мала досі зрозумілого Податкового кодексу. За словами Президента, після ухвалення документа, Україна стане «державою зі зрозумілою податковою політикою»...

У експертів до відкоректованого проекту Податкового кодексу відразу виникла маса питань. Зокрема, проектом передбачається підвищення максимальної ставки податку для підприємців – фізичних осіб на спрощеній системі оподаткування з нинішніх 200 гривень до 600 гривень. Згідно з урядовим документом, місцеві органи влади зможуть встановлювати ставку податку у 200-600 гривень для ПП, які ведуть діяльність у сфері інформатизації, надають послуги доступу в Інтернет, ведуть діяльність у сфері права або у сфері бухгалтерського обліку та аудиту.

Також максимальну ставку податку можуть отримати підприємці, які займаються рекламною діяльністю, технічними випробуваннями, підбором персоналу або ведуть бізнес у сфері геології та геодезії.Для інших видів діяльності Кабмін пропонує зберегти існуючі ставки податку у 20-200 гривень. Проте для таких видів ПП зменшується максимально допустимий річний оборот: з 500 000 до 300 000 грн.

Водночас уряд пропонує значно скоротити список видів діяльності, які потрапляють під спрощену систему оподаткування. Серед таких: діяльність у сфері розваг, обмін іноземної валюти, виробництво і оптова торгівля підакцизними товарами, фінансове посередництво, роздрібна торгівля підакцизними товарами (крім пива) та багато інших.

Крім того, у проекті відсутні обіцяні податки «для багатих» – на нерухомість та на предмети розкоші. Немає у документі й раніше озвученої ініціативи щодо запровадження прогресивної шкали податку на доходи фізичних осіб: зберігається єдина ставка податку на рівні 15%. Зате у ньому є зниження ставки податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 17% з 1 січня 2014 року (з 1 січня 2012 року – 19%, з 1 січня 2013 року – 18%), а також зниження ставки податку на прибуток підприємств з 25% до 20% з 1 січня 2014 року (з 1 січня 2012 року – 24%, з 1 січня 2013 року – 22%).

У той же час планується запровадити туристичний збір, який стягуватиметься із туристів готелями, кемпінгами, санаторіями, квартиро-посередницькими організаціями та іншими суб'єктами. Ставку цього збору пропонується встановити у розмірі 0,5-1% від вартості тимчасового мешкання або нічлігу.

Підприємцям дали місяць на внесення зауважень до документа. Щоправда, у період відпусток це виглядає як насмішка.

Чи такий хороший головний податковий документ країни, як нам намагається розповісти уряд?..