Європейська преса про інцендент з представником міжнародного фонду

Українська влада «закриває рота» іноземним фондам у Києві


Європейська газети інформують, що в Європі так і не зрозуміли до кінця, за що ж був затриманий в аеропорту «Бориспіль» керівник київського бюро німецького фонду Конрада Аденауера Ніко Ланґе. Хоча оглядачі наголошують, що «Київ застерігає іноземні фонди в Україні від критики влади». Деякі впливові видання попереджають, що російські спецслужби не лише «є господарями в Росії», а й наводнили своїми агентами Україну, де ті почуваються також, як у себе вдома.

Німецька газета «Таґесшпіґель» вважає, що влада Віктора Януковича намагається поки що обмежити діяльність іноземних фондів в Україні і закликає устами міністра закордонних справ Грищенка «не втручатися в політичні дебати». Потрібно пам’ятати, що «вони працюють в іншій країні, а не у себе вдома, бо інколи вони забувають про це», заявив у розмові з «Таґесшпіґель» пан Грищенко. І хоча під час зустрічей у Берліні український чільник характеризував інцидент із Ланґе більше як «непорозуміння», все ж німецька газета вважає, що «у цьому конфлікті йдеться не лише про особистість, а й про роботу іноземних установ в Україні в цілому». Газета також нагадує, що Ніко Ланґе зміг наприкінці червня в’їхати до України лише після інтенсивного втручання німецьких офіційних осіб. «Таґесшпіґель» також зауважує, що керівник київського бюро фонду Аденауера напередодні інциденту в аеропорті «Бориспіль» опублікував свій критичний аналіз перших 100 днів перебування Президента Януковича при владі, де наголосив, що ймовірне «сповзання української влади до авторитаризму». Німецьке видання також цитує німецького міністра закордонних справ Ґвідо Вестервеле, котрий вважає, що зустріч із колегою Грищенком стала приводом до дипломатичного полагодження цього інциденту, а обставини його «будуть доопрацьовані». «Таґесшпіґель» все ж висловлює переконання, що заборона на в’їзд Ланґе виходила від СБУ і окрім слів про «непорозуміння» від чільників із Адміністрації Президента України лунали й слова про «дуже серйозні причини» для таких дій української влади. Хоча Грищенко говорив у Берліні вже про деякі перебільшення оцінок інциденту з Ніко Ланґе.
Інша німецька газета – «Ді Вельт» – цитує відомого російського політика, колишнього радника Володимира Путіна, Андрія Іларіонова, котрий дивується з того, як США і Європа закривають очі на закріплення Кремлем на практиці слів про те, що Україна входить, як наголосив російський президент Дмитро Медведєв, «у сферу наших інтересів». Мало того, що російські спецслужби сьогодні «є господарями Росії», каже Іларіонов, вони тримають на прицілі й сусідню Україну. «Ді Вельт» наводить оцінки колишнього голови СБУ в Києві, а нині опозиційного політика Валентина Наливайченка про те, що ще при ньому ФСБ активізувало свою роботу в Україні і співробітники російських спецслужб вели себе часто, як зауважує Наливайченко, немов би у себе вдома, використовуючи при цьому «бандитські методи» до такої міри, що українській влади доводилося вдаватися до судових дій. Нині ж, коли Україною, як зазначає «Ді Вельт», керує близький до Кремля Президент Віктор Янукович, Київ «підписав нову угоду про поглиблення співпраці з російським ФСБ».
Російська «Нєзавісімая газета» інформує про кадрові перестановки в українській владі і можливе звільнення з посади також і міністра оборони України Михайла Єжеля, котрий, мовляв, на думку одних, слухняно відслужив своє, коли треба було швиденько підписати з Росією угоди про продовження базування російського Чорноморського флоту в Севастополі. Хоча інші вважають, що Єжель є чужим у Збройних Силах, звідки його хочуть прибрати впливові бізнес-групи, котрі наживаються на продажу надлишків військового спорядження. Хоча, наприклад, київський політолог Віктор Небоженко вважає, що головна причина звільнень полягає «в посиленні президентських позицій» та в тому, що Віктор Янукович «розчарований командою, котра прийшла з прем’єр-міністром Миколою Азаровим».

Василь Зілгалов 
Радіо Свобода