Коли відбудеться зміна візового режиму для України

Для скасування європейських віз Україна має змінити паспорти та упорядкувати кордони - таке головне завдання поставило ЄС для української влади.
"Я думаю, що пройде не так і багато часу, як Україна буде у Шенгенському білому списку", - переконана Олександра Штиґлмаєр, керівник проекту "Шенгенський білий список" Європейської ініціативи стабільності.

Вона наголосила, що Україні необхідно першочергово удосконалити паспортну систему, поліпшити контроль на кордонах і серйозно підійти до питань нелегальної міграції та боротьби з корупцією. Вирішальну роль саме грають не так політики, як активна позиція Міністерства внутрішніх справ України.

 

У вівторок, 15 червня, в Люксембурзі відбудеться засідання Ради з питань співпраці України і Євросоюзу, на якому обговорюватиметься хід безвізового діалогу України і ЄС, пише "Коммерсант-Украина" в статті "Украина заполняет анкету".
Підписання дорожньої карти безвізового режиму є головною метою Києва при підготовці осіннього саміту Україна-ЄС. На минулому тижні міністр юстиції Олександр Лавринович стверджував, що до кінця червня Брюссель передасть в Київ "анкету візового діалогу" - документ, що регламентує напрям переговорів при складанні проекту дорожньої карти.
Проте 14 червня в Мінюсті і в Єврокомісії підтвердили, що анкета вже отримана і обробляється. Текст цього документу містить 40 питань, що стосуються стану національного законодавства, планів рішення існуючих проблем і гарантування термінів прийняття необхідних нормативних актів. Пункти анкети розділені на чотири блоки: безпека документів, нелегальна міграція і реадмісія, громадський порядок, міжнародні відносини. З формулювань питань ЄС очевидними є вимоги, що ставляться перед Україною. Київ повинен припинити видачу паспортів старого типу (з вклеюваною фотографією) і встановити граничний термін дії вже виданих.
Зараз старі закордонні паспорти видаються в консульських установах України за кордоном, а також на території країни при терміновому оформленні документів. Видачу так званих "нових закордонних паспортів", на думку представників ЄС, надалі також треба припинити.
У зв'язку з цим українська сторона повинна вказати терміни прийняття нормативних актів, що регламентують перехід на біометричні паспорта. Брюссель також нагадав Києву про існування безлічі невиконаних зобов'язань у сфері ратифікації і імплементації міжнародних договорів, до яких приєдналася Україна. У числі іншого уряд повинен відзвітувати про здійснені зусилля і розповісти про плани прийняття нормативних актів "у сфері боротьби з фінансовими зловживаннями - відмиванням засобів і фінансуванням тероризму".
Один з найважливіших для України пунктів документу торкається сфери управління кордонами. Київ зобов'язаний передати Єврокомісії план "делімітації державного кордону, включаючи морські ділянки". Це означає, що в дорожній карті безвізового режиму міститиметься вимога про завершення переговорів з Росією по делімітації Азово-керченської акваторії і про завершення процедури міждержавного узгодження українсько-білоруського договору про держкордон. Як повідомлялося, діалог Києва з Мінськом з цього питання заблокований. У анкеті відзначається, що Україна повинна відповісти на питання ЄС до 31 липня.
Після цього Києву належить переконати країни-члени ЄС в необхідності надання дорожньої карти. "Виконання усіх вимог анкети ще не означає, що Україні автоматично видадуть дорожню карту. Але якщо ми їх не виконуватимемо, то переговори практично гарантовано закінчаться невдачею",- заявило джерело в МЗС. Як відомо, після недавньої відмови ЄС видати такий документ Росії у ряді західноєвропейських країн сумніваються в необхідності його надання Україні.

Однак, Деякі члени ЄС песимістично сприймають Україну і побоюються надавати їй безвізовий режим. Причина – організована злочинність в Україні.
Про це заявила керівник проекту "Шенгенський білий список" Європейської ініціативи стабільності Александра Штиґлмаєр.
Європейська ініціатива стабільності (European Stability Initiative) лобіюватиме інтереси України в Євросоюзі на переговорах з безвізового режиму. Організація пропонує українцям скористатися досвідом балканських країн у візовому діалозі з ЄС.
Європейська ініціатива стабільності вже кілька років виступає адвокатом балканських держав у Євросоюзі щодо питань лібералізації візового режиму. Нині міжнародна організація шукає партнерів в Україні, аби допомогти й офіційному Києву в переговорному процесі з ЄС про відміну віз.
Александра Штиґлмаєр сказала, що успіх України щодо безвізового режиму залежить зокрема від людей на ключових посадах у Брюсселі. Але сам переговорний процес із Києвом просувається так швидко, як дозволяють уряди країн-членів Євросоюзу. А у них поки немає однозначного рішення щодо українського візового питання.
Штиґлмаєр зауважила, що не всі члени ЄС так песимістично сприймають Україну і таки зацікавлені надати країні безвізовий режим. "О Боже, кажуть деякі європейські чиновники, це ж нелегальна міграція, організована злочинність. Але в України є шанс спростувати побоювання і сумніви. Втім, усе це буде можливо після реформ", - сказала представниця Європейської ініціативи стабільності.

Нагадаєм, Україна розпочала діалог з Євросоюзом про відміну віз для українців у жовтні 2008 року.
19 травня 2010 року заступник міністра закордонних справ Костянтин Єлісєєв повідомив журналістам у Брюсселі про те, що Євросоюз готовий надати Україні План дій зі скасування віз, який за своєю сутністю буде схожим на "дорожні карти" для країн Західних Балкан.
За його словами, рішення про надання Плану дій мало бути схвалено на засіданні Ради міністрів з питань юстиції та внутрішніх справ ЄС 3 червня, після чого, сам План дій мав бути підготовлений до саміту Україна-ЄС, який відбудеться у жовтні в Брюсселі.
4 червня джерела в іспанському головуванні у Європейському Союзі та в Єврокомісії повідомили, що Рада ЄС 3 червня не обговорювала питання надання Україні Плану дій із запровадження безвізового режиму і не планує цього робити найближчим часом.
Джерело: ТСН.ua